Access Kontrol nedir? sorusu veya diğer adıyla erişim Geçiş Kontrol sistemi geçiş yapılan kapıların veya noktaların kısıtlı olarak erişime izin verilmesini sağlama işlemine denir. Genel olarak kullanımları arasında plazalar, halka açık alanlar, stadyumlar, avmler ve daha birçok alan örnek verilebilir.

Geçiş kontrolün günümüz de kullanım sıklığı daha da artış göstermektedir. Gereken güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye gelmesi hedeflenen yerlerin ilk tercihi olan access kontrol sistemleri entegrasyon konusunda kullanıcılara büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Kolaylıkların başında en büyük özellikleri sıralamak gerekirse, Kartlı geçiş, parmak izi veya yüz tanımlama yöntemiyle geçişler gelmektedir. Çalışma mantığı bakımından kısıtlamak istediğiniz alanlara yetki seviyesi belirlenerek sistemi devreye almanız mümkün.

Oldukça basit işlem sırasını takip ettikten sonra kısıtlandırmalar yapılarak erişimi engellenmek veya minimuma indirilmek istenilen bölgelere erişim kontrol tanımlanabilir. Uygulama alanları bakımından esnek kullanıma sahip olan Access kontrol ürünleri kullanıcılara güvenli ortam sağlama durumlarında oldukça pratiktir.

Access kontrol sistemi, ticari veya şahsi mülklerin giriş ve çıkış noktalarını kontrol eden yazılım ve donanımların bütününe denir. Access kontrol sistemlerinin temel mantığı, okuyucu (proximity reader) özel bir kart, şifre veya parmak iziyle karşılaştığında, girdinin mevcut veritabanıyla eşleşip eşleşmediğini değerlendirip ona göre giriş izni verecek veya vermeyecek sistemlerdir.